Tenders/Invitation to market dialogue: Work clothes for employees in catering and cleaning services
Open🇫🇮FinlandSupplies

Invitation to market dialogue: Work clothes for employees in catering and cleaning services

Auto-translated from fi
Original title: Kutsu markkinavuoropuheluun: Ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijöiden työvaatteet
Monetra Oulu Oy
Published: Aug 31, 2026
Updated: Aug 31, 2026
Source: hilma_fi

About This Opportunity

This is a supplies contract in the general supplies sector, with a focus on Uniforms. Located in Finland, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums. Proposals must be submitted before September 23, 2026.

Published through Hilma Finland, a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for the supply of goods in the general supplies sector. Supply contracts typically require bidders to demonstrate product compliance with technical specifications, delivery capacity, and relevant certifications. This is an advance notice — the formal tender is expected to be published shortly. Interested parties can use this time to prepare documentation and identify potential partners.

Description

Original language: fi
Kutsu markkinavuoropuheluun: Ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijöiden työvaatteet Hankintayksikkö suunnittelee ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijöiden työvaatteiden hankintaa ja käynnistää hankinnan valmisteluun liittyvän markkinavuoropuhelun. Markkinavuoropuhelun tarkoituksena on kartoittaa markkinoilla olevia ratkaisuja, hankintamalleja, tuotevalikoimaa, vastuullisuusratkaisuja sekä muita hankinnan valmistelun kannalta merkityksellisiä näkökulmia. Saatavia tietoja hyödynnetään mahdollisen tarjouskilpailun suunnittelussa ja hankinta-asiakirjojen valmistelussa. Alustavan suunnitelman mukaan sopimuskausi alkaisi 1.9.2026 ja olisi kahden vuoden mittainen (hankinta sisältää kaksi (2) mahdollista yhden (1) vuoden mittaista optiokautta). Hankinnan arvioitu kokonaisarvo sopimuskaudelle on noin 640 000 euroa sisältäen mahdolliset optiovuodet. Alustavan kartoituksen mukaan seuraavat tahot ovat mukana hankinnassa: Limingan, Vaalan, Kempeleen, Suomussalmen, Puolangan, Utajärven, Tyrnävän, Iin, Lumijoen, Ranuan ja Muhoksen kunnat sekä Oulunseudun koulutuskuntayhtymä, PPP-Köökki Oy ja Oulun palvelusäätiö sr. Hankinnan lopullinen sisältö määritellään markkinakartoituksen ja hankinnan valmistelun edetessä. Markkinavuoropuheluun osallistumisesta kiinnostuneita toimittajia pyydetään ilmoittautumaan viimeistään 23.9.2026. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään ilmoittamaan: • yrityksen nimi • yhteyshenkilö • sähköpostiosoite • osallistujat • mahdollinen lyhyt kuvaus tarjottavista ratkaisuista. Ilmoittautumiset toimitetaan sähköpostitse osoitteeseen: jaana.palukka@monetra.fi ja hankintapalvelut@monetra.fi Sähköpostin otsikoksi pyydetään merkitsemään: ”ATERIA- JA PUHTAUSPALVELUIDEN TYÖVAATTEET, MARKKINAVUOROPUHELU”. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään mainitsemaan myös mahdolliset ajankohdat viikolla 41/2026, jotka eivät ehdottomasti sovi osallistujille. Keskustelutilaisuuksien tarkemmat ajankohdat ilmoitetaan ilmoittautuneille lähettämällä Teams-kutsut 28.9.2026. Toimittajia pyydetään varautumaan esittelemään: 1. Yrityksen tarjoamat työvaateratkaisut. 2. Verkkokauppa- ja tilausjärjestelmävaihtoehdot. 3. Vastuullisuuteen liittyvät palvelut ja ratkaisut. 4. Keskimääräiset toimitusajat. 5. Mahdolliset kierrätys-, korjaus- tai huoltopalvelut. 6. Näkemys työvaatehankinnan keskeisistä onnistumistekijöistä. Tämä ilmoitus ei ole hankintailmoitus eikä tarjouspyyntö. Markkinavuoropuhelu on osa hankinnan valmistelua. Hankintayksikkö ei sitoudu toteuttamaan hankintaa tässä kutsussa kuvatulla tavalla eikä käynnistämään hankintamenettelyä markkinavuoropuhelun perusteella. Markkinavuoropuheluun osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei vaikuta toimittajan asemaan mahdollisessa myöhemmin toteutettavassa tarjouskilpailussa. Markkinavuoropuheluun osallistumisesta, aineiston toimittamisesta tai vastauksien laatimisesta ei makseta korvausta., Lot 1: Kutsu markkinavuoropuheluun: Ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijöiden työvaatteet Hankintayksikkö suunnittelee ateria- ja puhtauspalveluiden työntekijöiden työvaatteiden hankintaa ja käynnistää hankinnan valmisteluun liittyvän markkinavuoropuhelun. Markkinavuoropuhelun tarkoituksena on kartoittaa markkinoilla olevia ratkaisuja, hankintamalleja, tuotevalikoimaa, vastuullisuusratkaisuja sekä muita hankinnan valmistelun kannalta merkityksellisiä näkökulmia. Saatavia tietoja hyödynnetään mahdollisen tarjouskilpailun suunnittelussa ja hankinta-asiakirjojen valmistelussa. Alustavan suunnitelman mukaan sopimuskausi alkaisi 1.9.2026 ja olisi kahden vuoden mittainen (hankinta sisältää kaksi (2) mahdollista yhden (1) vuoden mittaista optiokautta). Hankinnan arvioitu kokonaisarvo sopimuskaudelle on noin 640 000 euroa sisältäen mahdolliset optiovuodet. Alustavan kartoituksen mukaan seuraavat tahot ovat mukana hankinnassa: Limingan, Vaalan, Kempeleen, Suomussalmen, Puolangan, Utajärven, Tyrnävän, Iin, Lumijoen, Ranuan ja Muhoksen kunnat sekä Oulunseudun koulutuskuntayhtymä, PPP-Köökki Oy ja Oulun palvelusäätiö sr. Hankinnan lopullinen sisältö määritellään markkinakartoituksen ja hankinnan valmistelun edetessä. Markkinavuoropuheluun osallistumisesta kiinnostuneita toimittajia pyydetään ilmoittautumaan viimeistään 23.9.2026. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään ilmoittamaan: • yrityksen nimi • yhteyshenkilö • sähköpostiosoite • osallistujat • mahdollinen lyhyt kuvaus tarjottavista ratkaisuista. Ilmoittautumiset toimitetaan sähköpostitse osoitteeseen: jaana.palukka@monetra.fi ja hankintapalvelut@monetra.fi Sähköpostin otsikoksi pyydetään merkitsemään: ”ATERIA- JA PUHTAUSPALVELUIDEN TYÖVAATTEET, MARKKINAVUOROPUHELU”. Ilmoittautumisen yhteydessä pyydetään mainitsemaan myös mahdolliset ajankohdat viikolla 41/2026, jotka eivät ehdottomasti sovi osallistujille. Keskustelutilaisuuksien tarkemmat ajankohdat ilmoitetaan ilmoittautuneille lähettämällä Teams-kutsut 28.9.2026. Toimittajia pyydetään varautumaan esittelemään: 1. Yrityksen tarjoamat työvaateratkaisut. 2. Verkkokauppa- ja tilausjärjestelmävaihtoehdot. 3. Vastuullisuuteen liittyvät palvelut ja ratkaisut. 4. Keskimääräiset toimitusajat. 5. Mahdolliset kierrätys-, korjaus- tai huoltopalvelut. 6. Näkemys työvaatehankinnan keskeisistä onnistumistekijöistä. Tämä ilmoitus ei ole hankintailmoitus eikä tarjouspyyntö. Markkinavuoropuhelu on osa hankinnan valmistelua. Hankintayksikkö ei sitoudu toteuttamaan hankintaa tässä kutsussa kuvatulla tavalla eikä käynnistämään hankintamenettelyä markkinavuoropuhelun perusteella. Markkinavuoropuheluun osallistuminen tai osallistumatta jättäminen ei vaikuta toimittajan asemaan mahdollisessa myöhemmin toteutettavassa tarjouskilpailussa. Markkinavuoropuheluun osallistumisesta, aineiston toimittamisesta tai vastauksien laatimisesta ei makseta korvausta. CPV: 18100000 Organisation: Monetra Oulu Oy Documents: https://tarjouspalvelu.fi/monetra?id=625915&tpk=76571ca6-5917-4d53-bbcc-7a9f282e4724

Data provenance

This notice is sourced from Hilma Finland and was originally published on August 31, 2026. Last refreshed today. Original language: fi. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About Monetra Oulu Oy

Monetra Oulu Oy has issued 42 procurement notices on BidsFactory, including 2 currently open and 17 awarded contracts. Activity concentrates in General Supplies & Services, Culture, Heritage & Tourism, and Health & Medical. All notices are published for Finland. Notices are distributed via Hilma Finland and TED - Tenders Electronic Daily (EU). Most recent publication: August 31, 2026.