Tenders/Tilausajojen hankinta
Open🇫🇮FinlandFramework

Tilausajojen hankinta

Espoon kaupunki
Published: Sep 1, 2026
Updated: Sep 1, 2026
Source: hilma_fi

About This Opportunity

This is a framework agreement contract in the transport and logistics and trade and industry sectors, with a focus on Retail. Located in Finland, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums. Proposals must be submitted before October 5, 2026.

Published through Hilma Finland, a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for framework agreement in the transport and logistics sector. Framework agreements establish terms for recurring procurement over a defined period. Selected firms are called upon as needs arise, making this a longer-term engagement opportunity. Interested parties should review the full documentation on the original source before submitting their proposal.

Description

Espoon kaupunki (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia Tilausajojen hankintaan. Tilausajoilla tarkoitetaan yhdensuuntaisia, edestakaisia sekä ennalta sovittuja säännöllisempiä paikalliskuljetuksia, jotka voivat kohdistua minne tahansa Manner-Suomeen. Sopimus ei sisällä henkilöautoilla ajettavia kuljetuksia, vaan ainoastaan M2- ja M3-luokkien busseilla suoritettavia tilausajoja. Hankinta on jaettu kolmeen (3) osa-alueeseen. Osa-alue 1: Koulujen ja päiväkotien retkikuljetukset Osa-alue 2: Uimahalli- ja väistökoulukuljetukset Osa-alue 3: Tapahtumakuljetukset ja muut kuljetukset Tarjoaja voi antaa tarjouksen ja tulla valituksi yhdelle tai useammalle osa-alueelle. Hankinta toteutetaan hankintalain mukaisena puitejärjestelynä. Osa-alueella 1 Tilaaja valitsee kilpailutuksen perusteella puitejärjestelyyn kymmenen (10) toimittajaa. Osa-alueella 2 ja osa-alueella 3 Tilaaja valitsee kilpailutuksen perusteella puitejärjestelyyn viisi (5) toimittajaa kummallekin osa-alueelle. Tilaaja valitsee sopimuskaudella toimittajan kullekin tilausajolle puitejärjestelyn sisäisellä kevennetyllä kilpailutuksella. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 5 000 000 euroa., Osa-alue 1: Koulujen ja päiväkotien retkikuljetukset Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 1 500 000 euroa., Osa-alue 2: Uimahalli- ja väistökoulukuljetukset Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 2 700 000 euroa., Osa-alue 3: Tapahtumakuljetukset ja muut kuljetukset Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 800 000 euroa., Lot 1: Osa-alue 1: Koulujen ja päiväkotien retkikuljetukset Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 1 500 000 euroa. Lot 2: Osa-alue 2: Uimahalli- ja väistökoulukuljetukset Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 2 700 000 euroa. Lot 3: Osa-alue 3: Tapahtumakuljetukset ja muut kuljetukset Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 800 000 euroa. CPV: 60140000 Organisation: Espoon kaupunki Procedure: open Documents: https://tarjouspalvelu.fi/espoo?id=614621&tpk=04eb9d68-3c1b-46af-9c38-a008a48ce794

Data provenance

This notice is sourced from Hilma Finland and was originally published on September 1, 2026. Last refreshed today. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About Espoon kaupunki

Espoon kaupunki has issued 188 procurement notices on BidsFactory, including 17 currently open and 71 awarded contracts. Activity concentrates in General Supplies & Services, Construction & Civil Works, and Governance & Public Administration. All notices are published for Finland. Notices are distributed via Hilma Finland and TED - Tenders Electronic Daily (EU). Most recent publication: September 1, 2026.