Tenders/Default lot
Open🇷🇴RomaniaServices

Default lot

COMUNA CHIAJNA
Published: Sep 3, 2026
Updated: Sep 5, 2026
Source: TED - Tenders Electronic Daily (EU)

About This Opportunity

This is a services contract in the environment and climate sector, with a focus on Waste Management. Located in Romania, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums, with an estimated budget of RON 703.2 million. Proposals must be submitted before September 17, 2026.

Published through TED - Tenders Electronic Daily (EU), a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for services in the environment and climate sector. Service contracts are typically evaluated on both technical quality and price, and may require bidders to demonstrate relevant experience and qualified personnel. Interested parties should review the full documentation on the original source before submitting their proposal.

Description

Contractul de delegare a gestiunii serviciului public de salubrizare presupune colectarea separata si transportul deseuri comunale si a altor fluxuri, salubrizare stradala si deszapezire presupune delegarea prin atribuirea unui contract de achizitie publica a activitatilor mai sus mentionate pe raza Comunei Chiajna prevăzută in Legea nr. 101/2006 a serviciului de salubrizare a localităţilor cat si in Ordonanţa de urgenţă nr. 92/2021 privind regimul deşeurilor). În cadrul serviciului de salubrizare, in speta a activitatilor de colectare separata si transportul deseurilor municipale si a altor fluxuri (deseuri municipale voluminoase si deseuri din constructii si demolari) serviciu de utilitate publică organizat, coordonat, reglementat, condus, monitorizat și controlat de autoritate publică locală (Primăria Chiajna) sunt cuprinse următoarele activități: A. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale (inclusiv similare) reziduale; B. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale (inclusiv similare) biodegradabile (biodeşeuri); C. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale (inluciv similare) reciclabile şi din ambalaje; D. Colectarea separată şi transportul deşeurilor municipale voluminoase (atȃt la cerere cȃt şi prin organizarea de campanii); E. Colectarea separată şi transportul deşeurilor rezultate din activităţi de construcţii şi demolări; F. Colectarea şi transportul deşeurilor abandonate de pe domeniul public; G. Măturatul manual; H. Măturatul mecanizat; I. Golirea coşurilor stradale şi alte activităţi de intreţinere căi publice; J. Stropitul carosabilului; K. Spălatul mecanizat; L. Spălatul mecanizat realizat cu deservent (spălat manual); M. Curăţatul rigolelor; N. Combaterea poleiului; O. Pluguit; P. Curăţatul manual al zăpezii cȃt şi spartul manual al gheţii; Q. Transportul zăpezii; Acestor activitati li se mai pot adauga activitati ocazionale specifice in functie de necesitati si in limita dispozitiilor legale. Informatii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează să fie executate se găsesc în Caietul de sarcini și Regulamentul serviciului de salubrizare.

Data provenance

This notice is sourced from TED - Tenders Electronic Daily (EU) and was originally published on September 3, 2026. Last refreshed today. Original language: ro. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About COMUNA CHIAJNA

COMUNA CHIAJNA has issued 9 procurement notices on BidsFactory, including 2 currently open and 6 awarded contracts. Activity concentrates in Environment & Climate, Urban Development & Housing, and Education & Training. All notices are published for Romania. Notices are distributed via TED - Tenders Electronic Daily (EU) and SEAP Romania. Most recent publication: September 3, 2026.