Tenders/Fiber laser cutting machine
Open🇫🇮FinlandSupplies

Fiber laser cutting machine

Auto-translated from fi
Original title: Kuitulaserleikkauskone
Rovaniemen koulutuskuntayhtymä
Published: Aug 31, 2026
Updated: Sep 1, 2026
Source: hilma_fi

About This Opportunity

This is a supplies contract in the trade and industry, information and communication technology and general supplies sectors, with a focus on Industrial Machinery and Hardware. Located in Finland, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums, with an estimated budget of EUR 140,000. Proposals must be submitted before September 30, 2026.

Published through Hilma Finland, a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for the supply of goods in the trade and industry sector. Supply contracts typically require bidders to demonstrate product compliance with technical specifications, delivery capacity, and relevant certifications. Interested parties should review the full documentation on the original source before submitting their proposal.

Description

Original language: fi
Kuitulaserleikkauskone Rovaniemen koulutuskuntayhtymä pyytää tarjoustanne kuitulaserleikkauskoneesta. Hankinnan kohteena on kuitulaserleikkauskone Lapin koulutuskeskus REDUn käyttöön. Laite hankitaan osana EAKR rahoitteista Lapin teollisuusalan TKI-polku-investointihanketta, jonka tavoitteena on päivittää REDUn kone- ja metallialan oppimisympäristöä. Laitehankinta mahdollistaa alan opiskelijoille nykyaikaiset välineet ammatin oppimiseen sekä elävöittää pk-yritysten toimintaa tarjoamalla väylän kehittää toimintojaan moderneilla laitteilla. Hanke tukee myös laajemman alueellisen TKI-yhteistyön kehittämistä olemalla osa REDUn oppimisympäristöjen systemaattista kehittämistä. Hankittavaa laitetta tullaan käyttämään Lapin teollisuusalan TKI-polku-hankkeessa, jossa tehdään hankkeen pilotti- ja kohderyhmäyritysten kanssa erilaisia projekteja. Laite tulee myös kone- ja tuotantotekniikan opetuskäyttöön. Hankittavan laitteen tulee soveltua opetuskäyttöön, mikä tarkoittaa helppokäyttöisyyttä, turvallisuutta sekä mahdollisuutta havainnollistaa laserleikkausprosessia opiskelijoille. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on määritelty tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Kuitulaserleikkauskoneen hankintaan on varattu enintään 140 000 euroa (alv 0 %). Tilaaja valitsee yhden (1) toimittajan, jonka kanssa se tekee sopimuksen. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Tarjoaja voi halutessaan jättää rinnakkaisia tarjouksia. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja sitoutuu tarjouksen jättäessään kaikkiin tämän tarjouspyynnön sekä sen liitteiden ehtoihin., Lot 1: Kuitulaserleikkauskone Rovaniemen koulutuskuntayhtymä pyytää tarjoustanne kuitulaserleikkauskoneesta. Hankinnan kohteena on kuitulaserleikkauskone Lapin koulutuskeskus REDUn käyttöön. Laite hankitaan osana EAKR rahoitteista Lapin teollisuusalan TKI-polku-investointihanketta, jonka tavoitteena on päivittää REDUn kone- ja metallialan oppimisympäristöä. Laitehankinta mahdollistaa alan opiskelijoille nykyaikaiset välineet ammatin oppimiseen sekä elävöittää pk-yritysten toimintaa tarjoamalla väylän kehittää toimintojaan moderneilla laitteilla. Hanke tukee myös laajemman alueellisen TKI-yhteistyön kehittämistä olemalla osa REDUn oppimisympäristöjen systemaattista kehittämistä. Hankittavaa laitetta tullaan käyttämään Lapin teollisuusalan TKI-polku-hankkeessa, jossa tehdään hankkeen pilotti- ja kohderyhmäyritysten kanssa erilaisia projekteja. Laite tulee myös kone- ja tuotantotekniikan opetuskäyttöön. Hankittavan laitteen tulee soveltua opetuskäyttöön, mikä tarkoittaa helppokäyttöisyyttä, turvallisuutta sekä mahdollisuutta havainnollistaa laserleikkausprosessia opiskelijoille. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on määritelty tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Kuitulaserleikkauskoneen hankintaan on varattu enintään 140 000 euroa (alv 0 %). Tilaaja valitsee yhden (1) toimittajan, jonka kanssa se tekee sopimuksen. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Tarjoaja voi halutessaan jättää rinnakkaisia tarjouksia. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja sitoutuu tarjouksen jättäessään kaikkiin tämän tarjouspyynnön sekä sen liitteiden ehtoihin. CPV: 42610000 Organisation: Rovaniemen koulutuskuntayhtymä Procedure: open Documents: https://tarjouspalvelu.fi/redu?id=620966&tpk=57946d2d-5ea6-446d-ba62-da53b686bcde

Data provenance

This notice is sourced from Hilma Finland and was originally published on August 31, 2026. Last refreshed 1 day ago. Original language: fi. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About Rovaniemen koulutuskuntayhtymä

Rovaniemen koulutuskuntayhtymä has issued 11 procurement notices on BidsFactory, including 2 currently open and 1 awarded contracts. Activity concentrates in General Supplies & Services, Transport & Logistics, and Industry & Manufacturing. All notices are published for Finland. Notices are distributed via Hilma Finland and TED - Tenders Electronic Daily (EU). Most recent publication: August 31, 2026.