Tenders/Default lot
Open🇷🇴RomaniaServices

Default lot

Consiliul Judetean Dambovita
Published: Sep 3, 2026
Updated: Sep 5, 2026
Source: TED - Tenders Electronic Daily (EU)

About This Opportunity

This is a services contract in the architecture and engineering sector, with a focus on Architectural Design. Located in Romania, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums, with an estimated budget of RON 3.9 million. Proposals must be submitted before October 13, 2026.

Published through TED - Tenders Electronic Daily (EU), a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for services in the architecture and engineering sector. Service contracts are typically evaluated on both technical quality and price, and may require bidders to demonstrate relevant experience and qualified personnel. Interested parties should review the full documentation on the original source before submitting their proposal.

Description

Contractarea de "Servicii de proiectare fazele: documentație tehnică pentru obținerea Autorizației de construire, Documentație tehnică pentru organizarea execuției lucrărilor, proiect tehnic de execuție și Asistență tehnică din partea proiectantului la obiectivul “Variantă ocolitoare pentru creșterea accesibilității în zona urbană a municipiului Moreni”. Obiectivul principal al contractului este asigurarea implementării cu succes a proiectului: “Variantă ocolitoare pentru creșterea accesibilității în zona urbană a municipiului Moreni”, din punct de vedere al parametrilor timp, cost, calitate și siguranță . Prin caietul de sarcini nr.17599/03.08.2026 se solicită proiectarea unei drum care sa ocoleasca Municipiul Moreni prin partea de Sud a acestuia si a unei bretele de legatura la DN72 care sa preia atat traficul de tranzit pe relatia Targoviste - Ploiesti cat si traficul greu generat de obiectivele industriale din oras. Traseul drumului, are o lungime totala de 13.568,28 km si este compus din 7.770,30 Km Varianta Ocolitoare Moreni si 5.797,98 Km Bretea de Legatura la DN72. In cadrul Studiului de Fezabilitate traseul drumului proiectat are o lungime totala de 13.94 km si este compus din 7.77 Km Varianta Ocolitoare Moreni, 5.79 Km Bretea de Legatura la DN72 si 0,38 km Bretea de Acces Zona Industriala Moreni. Valoarea estimată privind contractarea serviciilor de proiectare este de 3.932.866,92 lei, fără T.V.A., din care: - Întocmire proiect tehnic și detalii de execuției– 3.052.389,10 lei, fără T.V.A, - Asistență tehnică din partea proiectantului- 610.477,82 lei, fără T.V.A, -Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție -270.000 lei, fără T.V.A Durata de prestare a serviciilor de proiectare (PT+DDE) este de 8 luni de la data primirii ordinului de începere. Asistența tehnică din partea proiectantului se va asigura pe toată perioada de execuție a lucrărilor aferente proiectului și până la recepția finală a lucrărilor. Execuția contractului începe după constituirea garanției de bună execuție și primirea ordinului de începere

Data provenance

This notice is sourced from TED - Tenders Electronic Daily (EU) and was originally published on September 3, 2026. Last refreshed today. Original language: ro. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About Consiliul Judetean Dambovita

Consiliul Judetean Dambovita has issued 28 procurement notices on BidsFactory, including 2 currently open and 15 awarded contracts. Activity concentrates in Construction & Civil Works, Health & Medical, and Governance & Public Administration. All notices are published for Romania. Notices are distributed via TED - Tenders Electronic Daily (EU) and SEAP Romania. Most recent publication: September 3, 2026.