Tenders/[ro] Default lot
Open🇷🇴RomaniaServices

[ro] Default lot

Auto-translated from ro
Original title: Default lot
MINISTERUL CULTURII
Published: Sep 4, 2026
Updated: Sep 5, 2026
Source: TED - Tenders Electronic Daily (EU)

About This Opportunity

This is a services contract in the architecture and engineering sector, with a focus on Feasibility Studies. Located in Romania, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums, with an estimated budget of EUR 3. Proposals must be submitted before September 25, 2026.

Published through TED - Tenders Electronic Daily (EU), a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for services in the architecture and engineering sector. Service contracts are typically evaluated on both technical quality and price, and may require bidders to demonstrate relevant experience and qualified personnel. Interested parties should review the full documentation on the original source before submitting their proposal.

Description

Original language: ro
Obiectul achizitiei consta in semnarea unui Acord-Cadru, cu o durata de 48 (patruzeci și opt) luni, calculata de la data intrarii sale in vigoare. Prin acest acord se stabilesc termenii, conditiile, precum si cadrul juridic, financiar, tehnic si administrativ pentru atribuirea contractelor subsecvente. Scopul este de a asigura, prin operatorii economici desemnati, prestarea in conditii de siguranta, eficienta si operativitate a serviciilor de supervizare, dirigenție de șantier si asigurare SSM pentru cinci dintre investitiile publice desfasurate la nivelul UNITATĂȚII DE MANAGEMENT A PROIECTULUI (UMP), din cadrul MINISTERULUI CULTURII Contractele subsecvente ce vor fi atribuite pe parcursul derularii Acordului-Cadru vor avea ca obiect servicii de supervizare, dirigentie de santiere si SSM pentru proiectele UMP, cu respectarea descrierilor detaliate in prezenta documentatie. Autoritatea Contractanta va selecta obiectul fiecarui contract subsecvent in functie de specificul si complexitatea investitiilor, pentru a raspunde in mod legal si eficient necesitatilor reale. Valoarea estimata a celui mai mic contract subsecvent = 329,147.00 lei exclusiv TVA Valoarea estimata a celui mare contract subsecvent = 1,130,000.00 lei exclusiv TVA Valoare estimata minima a acordului cadru = 329,147.00 lei exclusiv TV Valoare estimata maxima a acordului cadru = 3.456.147,00 lei exclusiv TVA În executarea acordului-cadru se vor atribui maximum 5 contracte subsecvente, fiecare contract subsecvent având ca obiect un singur obiectiv de investiții, astfel: - Muzeul Național „George Enescu” – Palatul Cantacuzino, Casa Memorială și Anexa; - Vila Florica – Muzeul Național Brătianu; - Muzeul Ion și Dr. Nicolai Kalinderu – Muzeul Național de Artă al României; - Așezământul Cultural Ion I.C. Brătianu; - Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova. În consecință: - cantitatea minimă estimată pe durata acordului-cadru este de 1 contract subsecvent, aferent unui obiectiv de investiții; - cantitatea maximă estimată pe durata acordului-cadru este de 5 contracte subsecvente, câte unul pentru fiecare dintre cele cinci obiective de investiții; - cantitatea minimă și maximă care poate face obiectul unui contract subsecvent este reprezentată de serviciile aferente unui singur obiectiv de investiții, astfel cum sunt descrise în Caietul de sarcini.

Data provenance

This notice is sourced from TED - Tenders Electronic Daily (EU) and was originally published on September 4, 2026. Last refreshed today. Original language: ro. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About MINISTERUL CULTURII

MINISTERUL CULTURII has issued 15 procurement notices on BidsFactory, including 2 currently open and 2 awarded contracts. Activity concentrates in Information & Communication Technology, Construction & Civil Works, and Architecture & Engineering Services. Tenders span 2 countries including Romania and Moldova. Notices are distributed via TED - Tenders Electronic Daily (EU), Moldova MTender, and SEAP Romania. Most recent publication: September 4, 2026.