Tenders/[ro] Default lot
Open🇷🇴RomaniaServices

[ro] Default lot

Auto-translated from ro
Original title: Default lot
Comuna Suditi
Published: Sep 4, 2026
Updated: Sep 5, 2026
Source: TED - Tenders Electronic Daily (EU)

About This Opportunity

This is a services contract in the architecture and engineering sector, with a focus on Feasibility Studies. Located in Romania, Europe, this opportunity is open to firms and consortiums, with an estimated budget of RON 1.4 million. Proposals must be submitted before September 23, 2026.

Published through TED - Tenders Electronic Daily (EU), a national government procurement portal. Public procurement tenders follow the country's national bidding regulations and may have specific eligibility and documentation requirements for services in the architecture and engineering sector. Service contracts are typically evaluated on both technical quality and price, and may require bidders to demonstrate relevant experience and qualified personnel. Interested parties should review the full documentation on the original source before submitting their proposal.

Description

Original language: ro
Achiziția publică are ca obiect prestarea de servicii de înregistrare sistematică a imobilelor în Sistemul Integrat de Cadastru și Carte Funciară pe raza UAT Sudiți, județul Ialomița, și implementarea unei platforme informatice GIS, în cadrul unui contract multianual de prestări servicii, cu durata maximă de 46 de luni, derulat prin emiterea de comenzi ferme, în funcție de necesitățile autorității contractante și de creditele bugetare aprobate anual. Serviciile vizează imobilele situate în sectoarele cadastrale 0, 1, 3, 5, 14, 15, 16 și 17 din UAT Sudiți și cuprind, cu titlu orientativ: derularea campaniei de informare publică, activitățile preliminare și lucrările de specialitate (identificarea limitelor imobilelor și a construcțiilor, identificarea deținătorilor și colectarea actelor, înscrierea posesiei de fapt), întocmirea documentelor tehnice ale cadastrului, publicarea acestora, primirea și soluționarea cererilor de rectificare, actualizarea documentelor tehnice și înscrierea din oficiu a imobilelor în cartea funciară, precum și implementarea platformei informatice GIS, constituirea registrului nomenclaturii stradale, furnizarea infrastructurii hardware, instruirea utilizatorilor și asigurarea garanției și suportului tehnic. Suprafața totală aferentă contractului este împărțită în 4 zone, fiecare constând într-un număr de minim 500 și maxim 4000 de imobile. Pentru fiecare zonă va fi emisă o comandă fermă în care vor fi specificate sectorul/sectoarele cadastrale, numărul imobilelor aferente și setul de module informatice. Prima comandă va fi emisă în maximum 30 de zile de la intrarea în vigoare a contractului, iar celelalte comenzi vor fi eșalonate pe o durată de minim 6 luni – maxim 40 luni, în funcție de disponibilitățile bugetare. Pentru fiecare zonă sunt prevăzute două livrări: Livrarea 1 – Documente tehnice ale cadastrului spre publicare și Livrarea 2 – Documente tehnice ale cadastrului finale. Natura, conținutul și cantitățile serviciilor sunt detaliate în Caietul de sarcini și anexele acestuia, care fac parte integrantă din documentația de atribuire. Structura valorii estimate pe componente este următoarea: Componentă a achiziției Valoare (lei fără TVA) 1. Servicii de înregistrare sistematică a imobilelor - 1.187.050,00 2. Platformă informatică GIS, inclusiv componenta hardware și licențele aferente -250.000,00

Data provenance

This notice is sourced from TED - Tenders Electronic Daily (EU) and was originally published on September 4, 2026. Last refreshed today. Original language: ro. BidsFactory mirrors official procurement notices and links back to the source for full legal text.

About Comuna Suditi

Comuna Suditi has issued 2 procurement notices on BidsFactory, including 2 currently open and 0 awarded contracts. Activity concentrates in Architecture & Engineering Services. All notices are published for Romania. Notices are distributed via TED - Tenders Electronic Daily (EU). Most recent publication: September 4, 2026.